Blues Jana – spotkanie z Janem Chojnackim, koncert Werbińska i Pawlina

23 listopada Klub Fama
godz. 18:00 Bilety w przedsprzedaży: 10 zł
Bilety w dniu koncertu: 15 zł

Jan Chojnacki

 

Jako absolwent wydziału handlu zagranicznego w latach 70. zdołał uniknąć ściślejszych związków z ekonomiką PRL, ale nie zdołał zostać najlepszym gitarzystą wszechczasów. Oddał się więc służbie krzewienia świadomości muzycznej jako dziennikarz, producent i wydawca.

Od 1975 r. jest współpracownikiem radiowej Trójki. Kojarzony przede wszystkim z autorską audycją „Bielszy odcień bluesa” (ponad 35 lat na antenie!) współtworzył także audycje: „Nie tylko dla orłów”, „Każdy gra inaczej”, „Lista przebojów dla oldbojów”, „Radioman”, „Wejście smaku” i wiele innych. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki. W latach osiemdziesiątych we współpracy z Wojciechem Mannem redagował miesięcznik „Non Stop” i cykliczną audycję telewizyjną „Non Stop Kolor”. Przez dwie ostatnie dekady XX w. szefował wydawnictwom fonograficznym Polton i Warner Music Poland. Był wydawcą, a czasem także współproducentem płyt Czesława Niemena, Tadeusza Nalepy, Irka Dudka, Martyny Jakubowicz, Kultu, Voo Voo, Dezertera, a nawet Maryli Rodowicz.

John Mayall poprawia Chojnackiemu marynarę - fot. M.A. Karewicz

John Mayall poprawia Chojnackiemu marynarę - fot M.A. Karewicz

W 2001 r., łącząc przyjemne z pożytecznym, utworzył Baobab Productions (www.blueschojnacki.pl). Pod tym szyldem wyprodukował kilkaset audycji radiowych dla Trójki i Złotych Przebojów oraz kilkadziesiąt programów telewizyjnych dla TVN Turbo i TV Plus. Baobab Productions wyprodukował także ponad czterdzieści książek z płytami CD dystrybuowanych przez Agorę w serii Biblioteki Gazety Wyborczej. W 2005 r. uruchomił internetowe Radio Baobab (www.radiobaobab.pl), które dzięki autorskiemu wsparciu niezawodnych przyjaciół Wojciecha Manna, Krzysztofa Materny i Antoniego Piekuta zyskało sobie rzeszę wiernych słuchaczy na całym globie.

Jan Chojnacki jest od 30 lat członkiem rady programowej i prowadzącym koncerty festiwalu Rawa Blues. Jest także współzałożycielem i członkiem Zarządu Związku Producentów Audio-Video (ZPAV) oraz członkiem rady Akademii Fonograficznej ZPAV.

Wysokie czoła - Gregg Allman i Chojnacki

Wysokie czoła - Gregg Allman i Chojnacki - archiwum Jana Chojnackiego

„The blues are the roots; everything else is the fruits” – Willie Dixon

Spotkanie prowadzi: Marek Jakubowski

 

Werbińska&Pawlina

 

Małgosia Werbińska

Wokalistka łącząca w swoim pełnym emocji i prawdy śpiewie elementy bluesa, jazzu i swingu. Wychowana na bluesie, kocha staromodne śpiewanie Billy Holliday, country-bluesowy głos Susan Tedeschi, ale również nowoczesne brzmienia muzyki gospel czy hip-hopowych polskich produkcji. Występowała na scenie z wieloma postaciami z czołówki polskiej sceny bluesowej, m.in. z Magdą Piskorczyk, J.J. Band czy Boogie Boys, a także z gwiazdami z zagranicy, m.in. z Robem Tognioni (Australia) oraz z Sir. Oliverem Mally (Austria).

Błażej Pawlina

To gitarzysta uprawiający nurt akustycznej mieszanki różnych stylów muzycznych. Sposób gry opiera na łączeniu akompaniamentu z rytmem i melodią brzmiącymi jednocześnie. Istotna jest dynamika emocjonalnego przekazu tak by porywała, kołysała i wzruszała słuchacza. Nowoczesne aranżacje wsparte są użyciem efektów wykorzystanych w czasie rzeczywistym, tworząc przy tym zaskakujące przestrzenne doświadczenie.

Werbińska i Pawlina

Werbińska i Pawlina

Pomysł na wspólnie granie zrodził się kilka lat temu w czasie wspólnie prowadzonych jam sessions w klubie Daily Blues w Sopocie. Od tego czasu zagrali mnóstwo koncertów w kraju, biorąc również udział w wielu polskich festiwalach, m.in. w Rawa Blues Festiwal, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Bytomska Moc Bluesa, Kodex Blues Festival, Solówka w Nowej Soli czy Bluesonalia w Koninie. Koncertowali również za granicą. W lipcu 2011 roku duet został zaproszony do zagrania koncertu w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu. Również w lipcu 2011 odbędzie się premiera ich debiutanckiej płyty „Harmony”. Połączenie śpiewu Małgosi z akompaniamentem gitarowym Błażeja broni konwencji akustycznego duetu, który nie potrzebuje ani sekcji rytmicznej ani melodycznego wsparcia. Żywiołowość sceniczna i kontakt z publiką jak i szczerość przekazu są podstawowym atutem tego oryginalnego duetu.

Werbińska i Pawlina

Werbińska i Pawlina

Ich muzyka to radość i pasja w jednym. Rytm gitary akustycznej przeplatany jest pełnym melodii śpiewem. Niezależnie od gatunku, w którym się poruszają, słuchacz może w ich utworach odnaleźć ukojenie, euforię, nostalgię i mnóstwo energii. W śpiewie Małgosi słychać bluesa (wszelkie jego odcienie), swing oraz muzykę gospel. Wspólnie sięgają po takie gatunki jak: delta blues, folk, elementy jazzu, muzyki etnicznej i transowej, flamenco, rytmy hiphopowe czy afrykańskie. Akompaniament gitary akustycznej często wzbogacony jest o zapętlone frazy, rytmy oraz partie solowe. Archaiczne brzmienie gitary Dobro, czy nowoczesne i potężne dźwięki gitary barytonowej stanowią solidny fundament do niskiego, czasem melancholijnego, czasem drapieżnego głosu Małgosi. Na koncertach ich utwory w dużej mierze oparte są na improwizacji, tworzeniu „na miejscu”. Koncerty duetu idealnie sprawdzają się w małych i średnich salach koncertowych, domach kultury, klubach i teatrach.

www.werbinskapawlina.com

Nagrody i wyróżnienia:

29 Rawa Blues Festival 2009 – nagroda publiczności oraz występ na Dużej Scenie Festiwalu

V Festiwal Instrumentalistów Bluesowych SOLÓWKA 2010 Nowa Sól – Grand Prix (edycja dla wokalistów)

Kodex Blues Festival 2010 – II miejsce oraz nagroda dla instumentalisty – wokal

Blues Festiwal Flover Power Opatów 2010 – wyróżnienie