Kajetan Drozd Acoustic Trio, Latvian Blues Band (LV), Howlin’ Bill (BE)

26 listopada Kino Forum
godz. 18:00 Bilety: 40 zł

Kajetan Drozd Acoustic Trio

 

Półfinalista International Blues Challenge 2011

Śląskie trio założone przez charyzmatycznego gitarzystę i wokalistę, Kajetana Drozda, lidera formacji Siódma w Nocy i dwukrotnego laureaty Rawa Blues Festival (2006, 2008). W repertuarze grupy można znaleźć muzykę o szerokim przekroju stylistycznym – od klasycznego bluesa przez country po rockabilly. Jednak rockabilly to gatunek, który muzycy szczególnie sobie upodobali w kompozycjach autorskich. Wszystko to tworzy brzmienie niespotykane na polskich scenach muzycznych. Na szczególną uwagę zasługuje gra znakomitego kontrabasisty Piotra Rożankowskiego, który wykorzystuje rzadką w Polsce technikę gry „slap”, wykonując przy tym rozmaite ewolucje kontrabasem.

Bytomska Moc Bluesa 2010 - fot. S. Zaremba

Bytomska Moc Bluesa 2010 - fot. S. Zaremba

Muzyków tworzących ten skład łączy pasja i niewątpliwa radość grania. Formacja, jako laureat Polish Blues Challenge – Bluesowych Mistrzostw Polski, reprezentowała Polskę podczas niezwykle prestiżowego konkursu – International Blues Challenge 2011 w Memphis (USA). Grupa została również zaproszona do udziału w koncercie towarzyszącemu festiwalowi, FedEx International Showcase, i tym samym znalazła się w gronie 20 zespołów wybranych spośród ponad 200 uczestników International Blues Challenge.

Bytomska Moc Bluesa 2010 - fot. S. Zaremba

Bytomska Moc Bluesa 2010 - fot. S. Zaremba

Kajetan Drozd – gitara, wokal, harmonijka

Piotr Rożankowski – kontrabas

Paweł Rozkrut – perkusja

Klipy:

http://www.youtube.com/user/KajetanDrozd#p/a/u/0/hL6bTW-CAG4

http://www.youtube.com/user/KajetanDrozd#p/a/u/2/NgblQPKk0A8

www.kajetandrozd.pl

 

Latvian Blues Band

 

„Łotewski zespół bluesowy” – te trzy słowa u jednych słuchaczy mogą wywołać zdziwienie czy konsternację, u innych wręcz niedowierzanie. To w takim małym kraju grają bluesa? Grają, grają i to jeszcze jak!

Latvian Blues Band to obecnie najlepszy zespół bluesowy na Łotwie, i chyba najbardziej znany na świecie wykonawca z tej części Europy. Ich początki sięgają roku 1997. Wtedy to trzech młodych Łotyszy, zafascynowanych muzyką Elmore Jamesa, Roberta Johnsona i Howlin’ Wolfa postanowiło założyć zespół. Talent i ciężka praca dość szybko przyniosły pozytywne efekty. Otwierali koncerty takich gwiazd jak: Bob Margolin, Carey Bell, John Primer, Phil Guy, Louisiana Red, Duke Robillard, Joe Cocker, Coco Montoya. W 2005 r. zostali zaproszeni na prestiżowy Chicago Blues Festival. Na swoim koncie mają też wyróżnienia, zebrane w bluesowych konkursach. W roku 2009 zwyciężyli na Baltic Blues Challenge. Udanie zaprezentowali się na International Blues Challenge w styczniu 2010 r. w Memphis oraz w marcu 2011 r. na European Blues Challenge. Będąc w Rydze, z pewnością warto zajrzeć do klubu Bite Blues Club, bo tam właśnie na stałe rezyduje zespół.

Latvian Blues Band

Latvian Blues Band

Latvian Blues Band to grupa z kręgu bluesa elektrycznego, jednak w ich muzyce nie ma przesady w stosowaniu nowoczesnej techniki i rockowych środków wyrazu artystycznego, które wśród współczesnych wykonawców tej muzyki bywają często nadużywane. Jeżeli gitarowa solówka, to raczej w stylu BB Kinga niż Steviego Ray Voughana.

Kiedy słucha się zespołu z tej części Europy, natychmiast nasuwają się porównania z polskimi bluesmanami. No cóż, trudno znaleźć polskiego wykonawcę bluesowego równie znanego na Zachodzie jak Łotysze. Upór, determinacja, a przede wszystkim „parcie” (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) na świat to chyba to, co wyróżnia Latvian Blues Band. Bo muzycznie pewnie i u nas można znaleźć równie ciekawe propozycje. Płyty słucha się wybornie – świetne kompozycje, doskonałe wykonanie, nienaganna realizacja. Czego chcieć więcej?
Robert Trusiak

Latvian Blues Band

Latvian Blues Band

Janis Bukovskis – vocals, guitar

Rolands Saulietis – drums, background vocals

Marcis Kalnins – bass , background vocals

Jonathan Racenajs – second guitar

Artis Locmelis – saxophone

Nauris Strezs – trombone

 

Howlin’Bill

 

Opisanie zespołu Howlin, Bill w kilku słowach nie jest łatwe.

Kwartet ten, od ponad dziesięciu lat pracuje nad swoim stylem, który jest mieszaniną Blues’a, Rock’ n Roll’a, Boogie, Swing’u, Rock’a, Rockabilly, itp.

Howlin'Bill

Howlin'Bill

Przez ten czas zespół grał Belgii, Luxemburgu, Holandii, od najmniejszych pubów do największych scen, ale też na Belgium Rhythm 'n’ Blues Festival w Peer, we Francji (Cahors Blues Festival, Terri’Thouars Blues Festival, Blues au Chateau festival), Szwecji (Mönsterås Blues Fest and Åmål’s Blues Fest) i Niemczech (Blues in Lehrte Festival).

W marcu tego roku Howlin’ Bill zdobył pierwsze miejsce na I European Blues Challenge w Berlinie i został zaproszony do występu na Festiwalu Rootsway (Włochy), Notodden Blues Festival (Norwegia), Lucerne Blues Festival (Szwajcaria), Blues sur Seine (Francja) i Wiedniu Blues Wiosna w Austrii.

W 2003 roku zespół nagrał pierwszy album „Cool it!”, który został bardzo dobrze przyjęty przez media. Drugi album – „Strike” został wydany w 2006 roku, a w 2009 roku zespół nagrał album koncertowy w Ancienne Belgique Club w Brukseli. Ta płyta zawiera dokładnie to, co Howlin’ Bill oznacza.

Howlin'Bill

Howlin'Bill

Howlin’ Bill – harmonijka, śpiew

Little Jimmy – gitara

Uncle T – perkusja

Waylon Waters – bas