Odsłonięcie tablic na Alei Bluesa

23 listopada ul. Alei Bluesa
godz. 17:30 Wstęp wolny

Odsłonięcie tablic Alei Bluesa.

 

Aleja Bluesa to pomysł, który pojawił się jesienią 2007 roku. Jego realizacja stała się możliwa przy okazji obchodów Roku Bluesa w Białymstoku. Stolica województwa podlaskiego, jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowało się uhonorować w ten sposób ten gatunek muzyczny. A wszystko to z okazji 30-lecia festiwalu „Jesień z Bluesem” oraz 25 rocznicy śmierci Ryszarda „Skiby” Skibińskiego. W 2008 roku swoje 30-lecie świętował również zespół Kasa Chorych. Aleja ma być najważniejszym, oprócz cyklicznych imprez muzycznych, symbolem bluesowego dziedzictwa Białegostoku.

Inicjatorami Roku Bluesa w Białymstoku, a także powstania Alei Bluesa są osoby związane z Fundacją M.I.A.S.T.O. Białystok. Całe to przedsięwzięcie jest ich autorskim projektem. Autorem koncepcji wyglądu Alei Bluesa w Białymstoku jest Konrad Sikora. To on również co roku prowadzi uroczystość odsłonięcia kolejnych tabliczek. Fundacja sprawuje merytoryczną opiekę nad Aleją.

Aleja Bluesa

Aleja Bluesa

Stworzenie takiego projektu jak Aleja Bluesa było spowodowane tym, że potrzebne jest przypominanie młodszemu pokoleniu o dokonaniach muzyków, którzy już odeszli i zachęcanie ich do zapoznawania się z ich twórczością. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku muzycznego, którzy wiele lat swojego życia poświęcili na zarażanie innych miłością do bluesa. Wielu z nich może wydawać się być może anonimowych, mało znanych. Ale ich zasługi są naprawdę duże. Wspomnijmy choćby nieżyjących Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Aleja jest również miejscem dla uhonorowania ich dokonań. Dlatego nie jest wyłącznie aleją gwiazd. Tych mamy w Polsce i na świecie wiele. Ta Aleja jest aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają. Takiej jeszcze nie było. Aleja ma się stać swoistym pomnikiem tych ludzi, nie tylko zwykłym turystycznym deptakiem. Celem jej istnienia będzie również informowanie o tym, kim były osoby, których nazwiska trafiły na Aleję. Spacer po gigantycznej fortepianowej klawiaturze na pewno będzie czymś przyjemnym. Aleja Bluesa ma bowiem służyć przede wszystkim mieszkańcom Białegostoku i turystom odwiedzającym stolicę województwa podlaskiego: http://alejabluesa.pl/

Tablica na Aleji Bluesa

Tablica na Alei Bluesa

 

Tablice na Alei Bluesa:

2008

Ryszard “Skiba” Skibiński
Ryszard Riedel
Tadeusz Nalepa
Maria Jurkowska
Leszek Winder
Sławek Wierzcholski

2009

Piotr Dziemski
Jerzy “Kawa” Kawalec
Mira Kubasińska
Irek Dudek
Jan “Kyks” Skrzek
Witold Frankiewicz

2010

Józef Skrzek
Jarosław Tioskow
Cezary Czternastek
Elżbieta Mielczarek
Paweł Berger
Marek Jakubowski