Romek Puchowski Plus Keith Dunn (USA), Grzegorz Grzyb, Wojtek Garwoliński, Boogie Boys, Moreland & Arbuckle (USA)


Romek Puchowski Plus Keith Dunn (USA), Grzegorz Grzyb, Wojtek Garwoliński, Boogie Boys, Moreland & Arbuckle (USA)

Romek Puchowski Plus

G.Wolf – gitary, śpiew
Grzegorz Grzyb – perkusja
Romek Puchowski – śpiew, DOBRO, gitary akustyczna
gość specjalny: KEITH DUNN (USA) – harmonijka ustna, śpiew

ROMEK PUCHOWSKI PLUS to projekt, którego pomysł powstał podczas pracy nad nową, solową płytą artysty. Wydawnictwo zatytułowane „FREE” ukaże się wiosną przyszłego roku. W projekcie biorą udział artyści, którzy pojawili się jako goście na tym albumie. Są to muzycy, z którymi wiążą Puchowskiego niezwykłe historie wspólnych koncertów, tras, szalonych, kreatywnych prób i nagrań.

ROMEK PUCHOWSKI PLUS nie jest typowym kwartetem, jest to grupa muzyków, która na scenie łączy się w przeróżne konstelacje osobowe i instrumentalne. Od solo, duo, trio aż po kwartet, tworząc pełen ekspresji, dynamiczny i zróżnicowany show. Repertuar stanowią autorskie kompozycje Puchowskiego o bluesowych korzeniach oraz klasyczne utwory bluesowe. Trzonem całości pozostaje oczywiście osobowość Romka Puchowskiego.

Romek Puchowski o muzykach:

Wojtka Garwolińskiego vel G.Wolf spotkałem w Wiśle podczas „Rozgrzewki” przed Rawą Blues. Był początek lat 90-tych. Przyjechał tam z zespołem PIVO, ja grałem solo. Dekadę później dołączył do mojej alternatywnej formacji Von Zeit.

Grzegorza Grzyba poznałem kilka lat później, kiedy już profesjonalnie zajmowałem się muzyką. Widziałem go na scenie z jakąś formacją jazzową, jego gra na bębnach zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Współtworzymy obecnie z Grzegorzem bluesowy projekt razem z Tymonem Tymańskim i włoskim gitarzystą jazzowym, Dario Albertim.

Współpraca z Keithem zrewolucjonizowała moje pojęcie o muzyce. Poznałem go za sprawą mojego gitarowego guru – Nicka Katzmana. Zagraliśmy w Trio Dunn, Katzman, Puchowski kilka koncertów w połowie lat 90-tych. Potem powstało trio Keith Dunn and The Bloozz, z udziałem znakomitego saksofonisty jazzowego Adama Wendta. W ostatnich latach koncertowaliśmy z Keithem w duecie.

Romek Puchowski

Romek Puchowski – wokalista, instrumentalista, songwriter, wszechstronna muzyczna osobowość. Solista, lider i twórca alternatywnej formacji Von Zeit. Jego instrumentarium to: gitara DOBRO, gitary akustyczne, bas, iPhone. Miłośnik techniki slide. Harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i awangardę. Jego solowe koncerty to totalny, przepełniony pozytywną energią performance. Puchowski prezentuje autorskie piosenki, bluesową klasykę z Delty Missisipi oraz mnóstwo improwizowanych partii. Wpadając w twórczy trans niczym szaman zapętla akustyczne gitary, wokale, wplata w to wszystko beaty z iPhone’a. O jego występach recenzenci piszą: „Mistrz przemówił!”, „Kosmos, zjawisko, geniusz”, „Puchowski to potęga!”. Ma na koncie występy na różnych scenach Europy oraz w Maroko. Współpracuje m.in. z Keithem Dunnem i Nickiem Katzmanem. Latem 2005 roku zagrał koncerty w duecie z legendą harmonijki ustnej Sugarem Blue, znanym ze współpracy m.in. z Rolling Stones czy Frankiem Zappą. Współtworzy też projekty z Martyną Jakubowicz, Tymonem Tymańskim, Michaelem Maass oraz Grzegorzem Grzybem. Solowa płyta Romek Puchowski „Simply” (2006) otrzymała wyśmienite recenzje, a album jego formacji Von Zeit „Ocieramy się” został zaliczony do grona najlepszych płyt rockowych 2008.

www.romekpuchowski.vonzeit.pl

Grzegorz Grzyb

Wybitny polski perkusista. Naukę gry na perkusji rozpoczął w wieku lat 11 pod okiem ojca i starszego brata (perkusistów jazzowych) oraz profesora Michała Przybyłowicza w rodzinnym Stargardzie Szczecińskim. Pierwsze własne bębny marki Polmuz kupił za pieniądze zapracowane na szkolnych praktykach, mając 16 lat. W roku 1989 został wcielony do armii, grał w orkiestrze dętej i w zespole estradowym XII Dywizji Zmechanizowanej „Dwunastka”. W wojsku dużo ćwiczył. Niespełna tygodnie po wyjściu trafił do kwintetu Marka Kazany. Nastąpiła reakcja łańcuchowa… Na początku czerwcu 1994 roku przeniósł się do Warszawy. Od lat niezwykle aktywny na jazzowej scenie. Grał i gra w niezliczonych konstelacjach, na stałe współpracuje m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Laboratorium, 3 Jazz Soldiers. Niezwykle inspirujący instrumentalista. Poza muzyką jego wielką pasją jest kolarstwo.

http://fusion.pl/grzegorzgrzyb/o.html

Wojtek Garwoliński

czyli G.Wolf – gitarzysta elektryczny, wokalista, muzyk totalny – pojawił się na scenie w latach 90-tych jako lider blues-funkowej formacji PIVO. W latach 1999-2011 współpracował z takimi wykonawcami jak: Małgorzata Ostrowska, kOśCI, Olaf Deriglasoff, Kasia Kowalska, Romek Puchowski, Blenders. Mamy za sobą dziesiątki wspólnych koncertów. G.Wolf to psychodeliczny Drifter, samozwańczy król bluesa z Pango-Pango. Potrafi śpiewać z czarnej przestrzeni serca, a jego gra przypomina wschodni wiatr. Potrafi grać na gitarze wolno, szybko, brudno. W każdy sposób, jaki jesteś w stanie sobie wyobrazić. Na pewno znasz jego muzykę. Brzmi znajomo, a zarazem wciąż na nowo. Wkrótce ukaże się jego pierwszy longplay zatytułowany Magnetic Dog.

www.gwolf.net

Keith Dunn

Keith Dunn

Harmonijkarz, wokalista, producent i założyciel wytwórni deeTone records. Urodził się w Bostonie, a obecnie mieszka w Rotterdamie. Na bluesowej scenie funkcjonuje od 30 lat. Posiada głęboki bluesowy głos, jego gra na harmonijce jest niezwykle ekscytująca. Jego sceniczna prezencja i charyzma zawiodła go na deski scen najważniejszych festiwali i klubów na całym świecie. Jest też wziętym akompaniatorem, jego własna formacja to International Blues Band. Styl Keitha Dunna jest liryczny, melodyczny, bardzo perkusyjny. To odróżnia go od większości innych harmonijkarzy. Odzwierciedla to jego zamiłowanie do big bandów i wokalistów jazzowych. To nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, iż spędzał czas w towarzystwie takich artystów jak James Cotton, Hubert Sumlin, Roy Eldridge, Big Walter Horton oraz Jimmy Rogers. Zanim trafił do Europy, rezydował muzycznie w takich ośrodkach jak Boston, Providence, Austin, Dallas, Teksas oraz San Francisco. Jest wyśmienitym songwriterem. Doskonale słychać to na jego solowej płycie „Alone With The Blues”, która ukazała się nakładem deeTone records. „Alone with the Blues” jest unikatowym i perfekcyjnym połączeniem śpiewu i gry na harmonijce ustnej.

www.keithdunn.com


Boogie Boys

Od początku istnienia datowanego na rok 2002 odwiedzili niemal wszystkie kraje europejskie plus kilka na innych kontynentach. W swoim dorobku mają dwa studyjne albumy, a ich koncerty cieszą się wyjątkową popularnością wszędzie tam gdzie się pojawią.

Koncertowali u boku wielu bluesowych gwiazd (jako support lub back-up band): Studebaker John, Phill Guy, James Harman, Rod Piazza, Big Bill Morgenfield, Johnny Rawles, The Mofo Party Band, Mike Sanchez, Ana Popovic itd…

Boogie Boys

W lutym 2009 Boogie Boys jako jedyny zespół spoza USA został finalistą największego bluesowego konkursu na świecie „International Blues Challenge – Memphis, USA”. Po tym sukcesie przyszły kolejne: W lipcu 2009 ukazał się ich nowy album „HEY YOU!”, potem trasa koncertowa w Kanadzie, w tym koncerty na największych festiwalach: „Montreal Jazz Festiwal”, „Mont-Tremblant Blues Festival” oraz „Quebec City Music Festival”.

W roku 2010 zagrali trasę koncertową w Californii – USA, a w ankiecie „Blues Top” zostali wybrani ‚Zespołem Bluesowym Roku”. Album „Hey You!” został także finalistą „Best self produced album – International Blues Challenge 2010”. Lider zespołu Bartek Szopiński został sześciokrotnie nagrodzony tytułem „Pianisty Bluesowego Roku” wg. czytelników magazyu „Twój Blues”.

W roku 2011 reprezentowali Polskę na 1st European Blues Challenge w Berline gdzie znaleźli się w gronie laureatów „TOP 3”. Zagrali także na największym skandynawskim festiwalu, słynnym „Nottoden Blues Festival”. W roku 2012 zostali po raz kolejny uchonorowani tytułem „Zespół Roku” w ankiecie „BLUES TOP 2011”.

Oficjalna premiera najnowszego albumu „Made in Cali” została zaplanowana na 8 grudnia 2012. Z okazji 10tej rocznicy urodzin, Boogie Boys przyogotowalo specjalną – pra premierową serię albumu, która będzię dostępna tylko podczas tegorocznej edycji Jesieni z Bluesem w Białymstoku.

www.boogieboys.pl


Moreland & Arbuckle

Gitarzysta Aaron Moreland i harmonijkarz oraz wokalista Dustin Arbuckle już od dekady eksplorują teren zwany „muzyką rdzennie amerykańską”. W tym czasie stworzyli własny styl łączący bluesa, folk, rocka i… wiele innych gatunków, oraz ogromną dozę własnej inwencji twórczej. Obecne brzmienie, określane przez nich samych jako „roots rock”, współtworzy z nimi perkusista Kendall Newby.

Poznali się w 2001 roku na jam session w jednym z klubów w Wichita w stanie Kansas. Moreland miał za sobą muzyczną „edukację” w postaci wielokrotnie przesłuchanych nagrań różnych wykonawców: od Led Zeppelin, Creedence Clearwater Revival, Black Sabbath i Motley Crue, po Charley’a Pattona. Za sprawą tego ostatniego blues z Delty stał się jego ulubionym gatunkiem. Arbuckle z kolei grał w zespole blues-rockowym, ale jego prawdziwe zainteresowania również oscylowały wokół Delty początków XX wieku. Do jego ulubionych wykonawców należą Little Walter, Sonny Boy Williamson oraz Son House. Choć blues z Delty nie miał wtedy w Wichita widoków na zdobycie zainteresowania szerokiej publiczności, Moreland i Arbuckle postanowili poświęcić się właśnie jemu.

Moreland & Arbuckle

Skład i koncepcja zespołu zmieniały się wielokrotnie. Początkowo grał z nimi basista, jednakże ostatecznie okazało się, że grając w trio bez basisty, ich brzmienie nie tylko nie traci na atrakcyjności, ale wręcz zyskuje nabierając nowej jakości. Dzieje się to głównie za przyczyną techniki gry na gitarze Morelanda: jej bogactwo sprawia, że nieobecność basisty nie jest słyszalna. Atrakcyjności brzmieniu dodaje też jeden z używanych przez niego instrumentów – gitara zrobiona z… pudełka po cygarach.

Mają na koncie pięć albumów. Ostatni, „Just a Dream”, ukazał się 23 sierpnia 2011 roku nakładem wytwórni Telarc i jest uznawany za najbardziej dojrzałe dzieło w dyskografii formacji. „Trudno jest nam samym określić to, co robimy” – mówi Arbuckle. „Blues stanowi podstawę naszego brzmienia, ale uwielbiamy wiele różnych odmian muzyki amerykańskiej, i to z pewnością w naszej twórczości słychać. Staramy się pozostawać otwarci na jak najwięcej wpływów, jednocześnie dbając o to, by nasz styl i brzmienie były spójne i konsekwentne”.

Dotychczas zjeździli z koncertami całe Stany Zjednoczone oraz m.in. Irak i Afganistan w ramach trasy „Bluzapalooza”, sprowadzającej czołowych bluesowych muzyków (m.in. Shemekię Copeland) na koncerty do wojskowych baz. Odbyli dwie, owacyjnie przyjęte, trasy po Polsce, Czechach i Niemczech.

Aaron Moreland – gitary, chórki
Dustin Arbuckle – harmonijka, śpiew
Kendall Newby – perkusja, chórki

Więcej informacji: www.morelandarbuckle.com