Spotkanie z Piotrem Baronem prowadzi Marek Jakubowski


Spotkanie z Piotrem Baronem prowadzi Marek Jakubowski

Piotr Baron

Piotr Baron, dziennikarz radiowy – bluesowa osobowość roku 2011 według czytelników Kwartalnika Twój Blues.

Piotr Baron urodził się w 1962 r. w Rudzie Śląskiej. Dziennikarstwo ukończył na Uniwersytecie Śląskim, był stypendystą BBC oraz United States Informations Agency. Związany był z Polskim Radiem Katowice oraz Radiem Flash.

Pracę w Trójce rozpoczął w 1984 r., ale odszedł z niej na pewien czas, aby powrócić w 2001 r. Od tego momentu pracuje na Myśliwieckiej nieprzerwanie. Prowadził poranne i popołudniowe „Zapraszamy do Trójki”. Do czasu (lipiec 2007) odejścia Marka Niedźwieckiego z Programu Trzeciego, zastępował go na stanowisku prowadzącego Listę Przebojów Programu Trzeciego, a po odejściu Niedźwieckiego został jej głównym prowadzącym. Od kwietnia 2010 i powrotu Niedźwieckiego do Trójki, na zmianę prowadzą: Listę przebojów, LP Trójkę oraz ABC Listy. Jest jednym z bohaterów Ballady o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie nagranej przez Artura Andrusa z okazji 1500. wydania Listy Przebojów radiowej Trójki jako prezent dla prowadzących audycję. Prowadził również przedpołudniowe autorskie pasmo „Tu Baron”. Od września 2011 prowadzi audycję „3 wymiary gitary”. Od 2010 jest jednym z prowadzących program „Gra Muzyka” na antenie TVP1.

4 listopada 2011 Piotr Baron za wybitne zasługi dla Polskiego Radia został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi. 18 grudnia 2011 został nagrodzony Złotym Mikrofonem „za osobowość radiową i głos nierozerwalnie związany z Programem III Polskiego Radia”.


Marek Jakubowski

Marek Jakubowski

Ur. w 1953 r. w Gnieźnie. Absolwent UAM w Poznaniu, mgr filozofii (specjalizacja kulturoznawstwo i teoria poznania). Publicysta, popularyzator bluesa. Publikował m.in. w Jazz Forum, Jazzi Magazine, Twoim bluesie i The Warsaw Voice. Autor „Małego leksykonu bluesa” (1993), współautor encyklopedii „Blues w Polsce” (1997), nagrodzonej przez Program III Polskiego Radia w kategorii „bluesowe wydarzenie roku”, autor „Encyklopedii muzyki popularnej. Blues” (2008) i „Szkiców z kultury bluesa” (2010). Redaktor polskiej edycji „Encyklopedii Bluesa” wydawnictwa Guinness (1996). Współpracował m.in. z Radiem Bis („Złota seria bluesa”) i TVP 2 (ekspert teleturnieju „Wielka gra”). Członek Rady Artystycznej Festiwalu „Rawa Blues”, który wraz z Janem Chojnackim prowadzi. Prowadzi też festiwale „Jesień z bluesem” i „Polish Boogie”.