Cynamonowa Kaczka, Veronica & Red Wine Serenaders (IT), The Red Phone (NL)

Początek: 22 listopada 2013 18:00
Bilety: : 40.00 zł
Location: Kino Forum ul. Legionowa 5 15-281 Białystok

Cynamonowa Kaczka

Jacek Kaczyński – białostocki basista, autor tekstów, kompozytor, twórca muzyki do spektakli teatralnych. Grał m.in. w zespołach: Kasa Chorych, J.J.J. Blues (J. Opaliński, J. Tioskow, J. Kaczyński), Clapton’s Brothers. Devil Blues, New Jazz Trio.

kaczka_fb

Długo nosiłem się z zamiarem odświeżenia i przypomnienia piosenek Jurka Opalińskiego. Współpracę z nim rozpocząłem bodajże w 1993 r., kiedy to z Jarkiem Tioskowem reaktywowaliśmy niegrającą od 10 lat Kasę Chorych. „Opal” pojawił się już na naszej pierwszej próbie z pokaźnym zestawem dobrych trunków i kibicował nam przez kilka tygodni, aż do pierwszego po latach koncertu „Kasy”. W tak zwanym międzyczasie ktoś zadzwonił z prośbą o kameralny koncert bluesowy. W związku z tym, że „Kasa” do takiego się nie bardzo nadawała, a „Opal” był akurat obok, postanowiliśmy z „Tioskiem”, że damy radę coś „uszyć” w trójkę. Okazało się, że Jurek to wprost kopalnia pomysłów na muzykę, niebanalnych tekstów genialnie oddających prawdę o rzeczywistości w jakiej przyszło nam żyć, a dodatkowo – facet o niesamowitym poczuciu humoru. Nie wszyscy wiedzą, że jest autorem wielu powiedzonek, które stały się dzisiaj własnością wszystkich. I tak spędziliśmy z JJJ Blues /Jurek, Jarek, Jacek/ kilka lat na graniu koncertów, wspólnym przebywaniu, aż do wyjazdu „Opala” do USA. I tu muszę powiedzieć, że JJJ Blues w dużej mierze umożliwiło mu ten wyjazd, a szczególnie wykonywana przez nas jedna z piosenek. Ale o tym opowiem na koncercie.

Do współpracy przy tym projekcie zaprosiłem najlepszych muzyków z Białegostoku: Krzysztof Gorczak – voc, Maciej Samluk – gitara, Grzegorz Kluczyński – gitara, Marek Kisiel – fortepian, Maciej Niedzielko – perkusja, Tomasz „Cynamon” Kamiński – harmonijka i ja – czyli Jacek Kaczyński. Przypomnimy też kilka standardów /można już chyba tak powiedzieć/ starej „Kasy Chorych” i utwory z płyty „Rhythm & Puls”, których jak sądzę, nigdy nie usłyszycie na koncertach „Kasy”, a z pewnością zasługują na ich prezentację.”

Jacek Kaczyński

VERONICA & THE RED WINE SERENADERS Po raz pierwszy w Polsce

The Red Wine Serenaders, żadne inne słowa nie określą ich lepiej! Jest to projekt muzyczny stworzony trzy lata temu, do którego zaproszono utalentowane combo muzyków, którzy z pasja wykonują country bluesa i ragtime, hokum, jug band i wiejską muzykę lat dwudziestych i trzydziestych. Veronica Sbergia i Max De Bernardi, pomysłodawcy projektu, czerpią przyjemność z utrzymywaniu tego cennego dziedzictwa muzycznego przy życiu, wiernie odtwarzając oryginalne brzmienie, choć w nowoczesnym wykonaniu.

Korzystają z tak bardzo akustycznych instrumentów, jak ukulele, tara, kazoo, rezofonicznych gitar i kontrabasu, zaś pasję do tego typu muzyki doskonale widać na ich ostatniej płycie „OLD STORIES FOR MODERN TIMES”, do której również przyczynili się inni czołowi muzycy i przyjaciele – Sugar Blue (legendarny harmonijkarz, w przeszłości w Rolling Stones, Bob Dylan, Willie Dixon in Frank Zappa) i światowy mistrz gitary rezofonicznej, Bob Brozman.

veronica2

Veronica & The Red Wine Serenaders to zwycięzcy European Blues Challenge 2013, ważnego międzynarodowego konkursu odbywającego się w marcu w Toulouse. Dzięki temu wynikowi występowali na prestiżowym Notodden Blues Festival w Norwegii i w listopadzie wezmą udział w Lucerne Blues Festival. Veronica & The Red Wine Serenaders występowali we Francji, Szwajcarii, na Węgrzech, w Norwegii, Hiszpanii, Anglii, we Włoszech i w Polsce.

Veronica jest również pierwsza włoską artystką, jaką zaproszono na Mustique Blues Festival (2012 i 2013) na Wyspach Karaibskich.

Skład:
Veronica Sbergia – wokal, ukulele, tara, kazoo
Max De Bernard – wokal, gitary rezofoniczne, mandolina, gitara akustyczna
Alessandra Cefala – wokal, kontrabas

Dyskografia:
Ain’t nothin’ in ramblin’ – Ind. (2007)
Veronica & The Red Wine Serenaders – Totally Unnecessary Records (2009)
D.O.C.- Totally Unnecessary Records (2011)

The Red Phone

Soulful Blues Punk. Sexy, surowy i wprost z bebechów. Czasem dziki i ekstatyczny, czasem funkowy i senny. Można powiedzieć, że tym właśnie jest The Red Phone! Członkowie zespołu tworzą muzykę do filmów gangsterskich oraz pracują w studio, ale najbardziej znani są ze swoich pełnych energii występów na żywo.

Tuż przed wydaniem debiutowego singla The Red Phone ‚Sonny Boy’, otoczony złą sławą holenderski reżyser filmowy Arne Tonnen zakochał się w muzyce grupy i postanowił ją wykorzystać w filmie „Black Out”. Ponieważ muzyka tak świetnie zadziałała w filmie, zespół zyskał sławę jeszcze przed swoim pierwszym występem na żywo.

The Red Phone_m

Przedtem członkowie zespołu grali w rozmaitych kapelach blues’n’rootsowych. Mark i Mathijas zeszli się w roku 2003 i założyli zespół o nazwie The Germanphonics, energetyczne trio wykonujące swingujące melodie surferskie i rock’n’rollowe. Równocześnie Seán założył Seán Walsh Band, odnoszącą sukcesy grupę blues-rockową, która odbyła tournee po całej Europie i wydała dwa świetnie przyjęte albumy. Jair Yess grał w The New Hip i jest jednym z najlepszych gitarzystów sesyjnych na południu Holandii.

Poszukując nowych wrażeń trzej muzycy zaczęli ze sobą jamować i pisać nowe utwory The Red Phone jest nowy, gorący i wie jak rozbujać widownię! Ci panowie wiedzą, jak zdobyć scenę, więc idź i sam zobacz jeden z ich występów na żywo, kiedy tylko będą w Twojej okolicy!

Skład:
Seán Walsh – gitary i wokal
Mathijs Vermeulen – bas i chórki
Mark ‘Tamba’ Kieboom – perkusja i chórki
Jair Yess – gitary i intrumenty klawiszowe