Muzodram „Moja Nina” reż. Adam Sajnuk

Początek: 20 listopada 2013 19:00
Bilety: Przedsprzedaż: 15.00 zł W dniu imprezy: 20.00 zł
Location: Kino Forum ul. Legionowa 5 15-281 Białystok

Muzodram „Moja Nina” reż. A. Sajnuk inspirowany życiem i twórczością Niny Simone

Występuje: Monika Mariotti
Scenariusz: Adam Sajnuk we współpracy z Moniką Mariotti, na podstawie autobiografii, wywiadów i twórczości Niny Simone
Reżyseria: Adam Sajnuk
Tłumaczenie piosenek i opieka wokalna: Katarzyna Groniec
Aranżacja i opieka muzyczna: Michał Lamża
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Muzycy: Michał Lamża, Gwidon Cybulski, Nikodem Bąkowski

Spektakl pod tytułem „Moja Nina” ma być w założeniu połączeniem zaskakująco zaaranżowanego recitalu, złożonego z utworów Niny Simone (przetłumaczonych specjalnie na tę okazję przez Katarzynę Groniec) z różnych okresów jej twórczości z klasycznym monodramem opartym na adaptacji autobiograficznej. Zarówno piosenki jak i tekst mają tworzyć spójną opowieść o skomplikowanym i pełnym napięć życiu artystki, która od wczesnej młodości, aż do późnej starości zmagała się z piętnem jakim na zawsze w jej życiu pozostał kolor skóry.

nina7

Piętno na spektaklu odcisnęła fascynacja polskiej aktorki włoskiego pochodzenia – Moniki Mariotti postacią piosenkarki – Niny Simone. Świat Niny aktorka śpiewa czarną barwą, o sobie głosem Europejki. W monodramie „Moja Nina” usłyszeć można graną na żywo muzykę afrykańską, kawałki prosto z nowojorskich klubów, jazz i zaangażowaną piosenkę aktorską.

Zarówno piosenki, jak i tekst tworzą spójną opowieść o skomplikowanym, pełnym napięć i rozczarowań życiu artystki. W całym spektaklu, tak jak i w życiu, przewija się problem poszukiwania tożsamości, Nina – Amerykanka, czy Afrykanka? Monika – Polka czy Włoszka? Gdzie i jak szukać swoich korzeni?

Nina Simone od wczesnej młodości, aż do późnej starości zmagała się z piętnem, jakim na zawsze w jej życiu pozostał kolor skóry. Zaangażowana politycznie i społecznie w walkę z rasizmem całe życie przeżywała rozczarowania. Nie mogła znieść zdrady i nieuczciwości najbliższych osób. Jej życie było zarazem fascynujące i tragiczne.