Formacja Fru (PL/USA), After hours blues jam with the Özdemirs (DE)

Formacja FRU

Grupa założona w 1995 roku przez harmonijkarza Tomka Kamińskiego i basistę Piotra Romaniuka. Występowała z powodzeniem na wielu ważnych ogólnopolskich imprezach, takich jak Olsztyńskie Noce Bluesowe, Rawa Blues (I nagroda w 2000 roku), Jesień z Bluesem czy Festiwal Muzyki Bluesowej i Jazzowej w Gdyni. W roku 2000 do zespołu dołączył Sean McMahon – wokalista z Chicago, z którym zespół zyskał uznanie na festiwalu Rawa Blues. W roku 2002 Formacja wydała płytę, będącą swego rodzaju podsumowaniem ich działalności w latach 1999–2001. Rok później ukazało się wspólne dzieło Tomka i Seana, z gościnnym udziałem innych muzyków Formacji Fru: Piotra Romaniuka i Roberta Panasa – płyta „Where Will You Go?”. W kolejnych latach grupa sporadycznie koncertowała na festiwalach. Tomek Kamiński był współtwórcą formacji Harmonijkowy Atak, zespołu złożonego z najlepszych polskich harmonijkarzy. Wydał z nią dwa albumy. Nagrał również płytę pod szyldem Tomek Kamiński Band. Wielokrotnie znajdował się w czołówce zestawienia Blues Top magazynu „Twój Blues”.
Koncert Formacji na dużej scenie podczas tegorocznej Jesieni to pierwszy koncert zespołu po ośmioletniej przerwie.

Sean McMahon – wokal
Tomek „Cynamon” Kamiński – harmonijka
Martyna Zaniewska – wokal
Tomasz Kuźniak – gitara
Michał Kwiatkowski – instrumenty klawiszowe
Piotr Romaniuk – gitara basowa
Robert Panas – perkusja

The Özdemirs

The Özdemirs to rodzinne trio: Erkan Özdemir, od 30 lat aktywny członek europejskiej sceny bluesowej oraz jego dwaj synowie – śpiewający i grający na gitarze Kenan Özdemir oraz Levent Özdemir, perkusista.
Przez wiele lat Erkan podróżował po Europie z Memo Gonzalezem, Bluescasters i wieloma innymi formacjami, grając z nimi w klubach i na festiwalach. Młodsze pokolenie Özdemir poznało bluesa w bardzo młodym wieku, dzięki czemu odkryło wszystkie fascynujące aspekty tego gatunku. Oprócz tradycyjnych brzmień z lat 50. i 60., znanych z twórczości Freddie Kinga, B.B. Kinga czy Alberta Collinsa, braci zafascynowało wiele innych odmian bluesa, słyszalnych choćby u Al Green, Jamesa Browna, The Meters czy Boosty Collins. Ich entuzjazm rósł z każdym dniem, umiejętności muzyczne stawały się coraz lepsze i wkrótce zdecydowali wspólnie z ojcem założyć zespół The Özdemirs!
Zróżnicowany pokoleniowo skład jest kombinacją wpływów z przekroju ponad 60 lat historii muzyki. Młodzieńczy entuzjazm i energia synów w zestawieniu z rutyną i spokojem ojca, są gwarancją przyjemności i rozrywki podczas koncertów.

Kenan Özdemir – gitara i wokal
Levent Özdemir – perkusja i wokal
Erkan Özdemir – bas

http://www.the-oezdemirs.com/