Blues Junkers (PL) Trainman Blues (DK) Thorbjørn Risager & The Black Tornado (DK)

Blues Junkers

Zespół powstał w 2014 roku w Warszawie z inicjatywy małżeństwa Natalii i Dominika Abłamowiczów. Jego nazwa, nawiązująca do piosenki Championa Jacka Dupree, to wyraz przywiązania do starej amerykańskiej muzyki, w szczególności bluesa, rhythm’n’bluesa, boogie-woogie, barrelhousa i soulu. Blues Junkers to mały zespół bez basisty, z niewielkim zestawem perkusyjnym. Taki minimalizm zmierza do osiągnięcia wyjątkowego dźwięku, opartego na tradycyjnych barrelhousowych klawiszach połączonych z nowszą, ale wciąż klasyczną, bluesową gitarą w stylu B.B. Kinga czy Freddiego Kinga. Najważniejszą osobą w zespole jest wokalistka Natalia, której sposób śpiewania przypomina styl najlepszych bluesowych wokalistek, takich jak Lil Green, Katie Webster, Etta James czy Ruth Brown.
Pierwszy album zespołu, „Blues Not Dead”, był mieszanką klasycznego bluesa, soulu i boogie-woogie.

Jego najnowsza płyta, „Night Time” (2019), zawiera dziewięć autorskich utworów. Oprócz klasycznego rhytm’n’bluesa („Good Evening Everybody”, „Mama don’t like”, „Hey Boy”, „Don’t talk me to death”) znajdziemy tu utwory jazzujące („Nighttime”, „Somebody told me”, „Poczekalnia PKP”, „Mellow wine”), soulowe („Stranger’s eyes”, „Life’s like that”), a nawet rockabilly („Slow down brother”).
Blues Junkers zdobyli tytuł najlepszego bluesowego debiutanta w 2015 roku, a już rok później reprezentowali Polskę na European Blues Challenge we Włoszech. W 2018 roku wokalistka Natalia Abłamowicz została uznana najlepszą polską bluesową wokalistką!

Zespół występował na największych festiwalach w Polsce, takich jak: Rawa Blues, Jesień z Bluesem, Suwałki Blues Festiwal, Blues Express, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Polish Boogie Festival i Jimiway Blues Festival oraz za granicą: Eutin Blues Baltica, European Blues Challenge, Blues Apertif.

Skład zespołu:

Natalia Abłamowicz – vocals, kazoo
Dominik Abłamowicz – piano, harp
Maciek Sych – guitar
Krzysztof Mika – drums

Trainman Blues

Zespół narodził się z inicjatywy irlandzkiego wokalisty i tekściarza Richarda Farrella oraz duńskiego basisty i producenta Lausta Nielsena.

Swój pierwszy koncert zagrali w 2016 roku w barze Charlie Scotts i tak im się spodobało wspólne granie, że wkrótce napisali swój pierwszy hit „Wholesome Treat”. W ciągu kolejnych miesięcy powstały kolejne utwory i w sierpniu 2017 ich debiutancka płyta była gotowa. Po zdobyciu nagrody za najlepszy duński album bluesowy, ich kariera przez ostatnie półtora roku nabrała rozpędu!

Richard i Laust mają różne spojrzenie na muzykę i to stanowi o ich sile. Richard wywodzi się z tradycyjnego bluesowo-soulowo-jazzowego środowiska, zaś Laust z kręgów bluesowo-reggae-hiphopowych. Z połączenia tych różnych wizji, producenckiego talentu Lausta oraz muzyki i tekstów Richarda powstał właśnie Trainman Blues.

Na scenie towarzyszą im gitarzysta Nichlas Kure i perkusista Lars Heiberg Andersen.

Skład zespołu:

  • Richard James Farrell – wokal, gitara
  • Laust Nielsen – bas
  • Nichlas Kure – gitara
  • Lars Andersen – perkusja

Thorbjørn Risager & Black Tornado

Duńska grupa uhonorowana w 2017 roku tytułem najlepszego zespołu w plebiscycie European Blues Awards! Historia zespołu sięga 2003 roku, gdy wokalista i gitarzysta Thorbjørn Risager zaprosił kilku ulubionych muzyków do swojego nowego projektu. Zespół został nazwany Thorbjørn Risager Blue 7 i rozpoczął koncerty w całej Danii. Wkrótce spodobał się w całej Europie, zdobył też uznanie w Stanach Zjednoczonych.

W 2014 roku podpisał kontrakt z Ruf Records w Niemczech, wytwórnią mającą bardzo silną pozycję w międzynarodowym świecie bluesowym. W tym samym roku, przed wydaniem nagrodzonego wieloma nagrodami albumu „Too Many Roads”, uzupełnił też swoją nazwę o „The Black Tornado” na dowód, że mamy do czynienia z prawdziwym zespołem, a nie grupą kilku przypadkowych muzyków.

Skład zespołu:

Thorbjørn Risager – wokal i gitara
Emil Balsgaard – klawisze i organy
Joachim Svendsgaard – gitara
Hans Nybo – saksofon i wokal
Peter Kehl – trąbka i wokal
Søren Bøjgaard – bas
Martin Seidelin – perkusja i wokal