Muddy Gurdy, Errol Linton, Lachy Doley

24 listopada 2023, godz. 18:00
Sala Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 90 zł – w kasach Forum i BOK/CLZ oraz na bilety.bok.bialystok.pl

Karnet na wszystkie koncerty w Forum i Famie: 240 zł – liczba ograniczona – w sprzedaży od 30 października!

 

Muddy Gurdy
Zespół powstał w 2012 roku we Francji z inicjatywy Marca Glomeau. Tworzą go trzy muzyczne osobowości wywodzące się z bluesa, muzyki tradycyjnej i muzyki afrokaraibskiej: Tia Gouttebel (wokal, gitara), Gilles Chabenat (lira korbowa) i Fabrice Bony (perkusja).
Muzycy propagują ideę „uniwersalnego bluesa”, tworząc powiązania pomiędzy tradycyjną muzyką ze wzgórz Masywu Centralnego a muzyką z południa Ameryki. Ich pierwszy album „Hypnotic Wheels” ukazał się w 2014 roku i był mieszanką oryginalnych utworów z własną interpretacją „perełek” bluesa z Missisippi Hill Country.
W ciągu dwóch i pół roku zespół dał około 40 koncertów we Francji, Szwajcarii i Belgii. Ich muzyczny świat to mieszanka transowości, eteryczności i organicznej muzyki.

W 2016 roku, gdy zespół zastanawiał się nad kolejnym albumem, Marc Glomeau wpadł na pomysł podróży do Mississippi Hill Country, obszaru znanego z hipnotycznego bluesa. Po całorocznej pracy nad projektem, trio poleciało do Missisipi wiosną 2017 roku. Tam nagrywali swój album “Muddy Gurdy – Mississippi Sessions” (2018) tylko za pomocą laptopa, karty dźwiękowej i ośmiu mikrofonów, wpisując się tym samym w tradycję nagrań terenowych Lomaxa i Ferrisa. Nagrania odbyły się w wiosce w pobliżu Como. Trio improwizowało sesje z wnukami muzyków, którzy ukształtowali bluesa z Mississippi Hill Country. Nagrywali z Cedric’em Burnsidem, wnukiem R.L. Burnside’a, Shardé Thomas, wnuczką Othy Turner i Cameronem Kimbrough, wnukiem Juniora Kimbrough. W Delcie nagrywali sesje także z Patem Thomasem, synem Jamesa „Son” Thomasa.

„Homecoming” (2021), kolejny album, nagrany w ich rodzinnej Owernii we Francji, jest hołdem złożonym tradycyjnej muzyce i kulturze. Do współpracy zaprosili lokalnych artystów – bardów, duet tancerzy „bourrée”, harmonijkarza, dudziarza i specjalistę od „briolage” – tradycyjnych pieśni oraczy. „Homecoming” jest refleksją nad podobieństwem muzyki tradycyjnej z różnych rejonów świata, ale też nad kreolską tożsamością, nad współczesnością i uwspółcześnieniem tradycji.

 

Errol Linton
Odkąd w 1993 roku John Walters ogłosił Errola Lintona „przyszłością brytyjskiego bluesa”, ten urodzony w Brixton dżentelmen zajmuje się swoim fachem i doskonali swoją sztukę w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Przez dziesięciolecia Errol współpracował i grał z wieloma znakomitymi muzykami ze świata bluesa i nie tylko, w tym z Bo Diddleyem, Tonym Allenem, Abramem Wilsonem, Doctor Johnem, Screaming Jayem Hawkinsem, a ostatnio amerykańskim gitarzystą Joe Bonamassą. Linton gra na harmonijce ustnej w utworze „Lookout Man” z nominowanego do nagrody Grammy albumu Joe „Royal Tea” z 2021 roku.

Errol Linton wyprodukował kilka albumów; ostatnie dwa, studyjne, wydane we współpracy z wytwórnią Brassdog, są jego pierwszymi wydanymi na winylu. „Packing My Bags” („Chess Records meets Studio One”) nagrane w słynnym na całym świecie Dean St Studios i „No Entry” nagrane w równie kultowym Toerag Studios okrzyknięte zostały przez krytyków muzycznych wielkim sukcesem Errola i jego zespołu.

Po 30 latach pracy jako wokalista, autor tekstów i najlepszy na świecie harmonijkarz, Errol i jego wyjątkowy zespół nadal należą do najciężej pracujących grup w Wielkiej Brytanii. Regularnie koncertują w Londynie, w ciągu ostatnich lat zagrali także na wielu festiwalach, m.in. Cerys Matthews “Good Life Festival” w Walii.

 

Lachy Doley
Światowej sławy klawiszowiec i wokalista, który zyskał reputację jednego z najbardziej dynamicznych muzyków swojego pokolenia. Urodzony i wychowany w Australii, muzyką zajmuje się od dziecka i wypracował sobie unikalny styl, łączący blues, soul i funk w energetyczne i pełne mocy brzmienie. Najbardziej znany jest ze swoich niesamowitych umiejętności gry na Whammy Clavinet i organach Hammonda, a jego elektryzujące występy na żywo przyciągają publiczność na całym świecie.

W trakcie swojej kariery Doley współpracował z wieloma znanymi artystami, w tym z Bootsy Collinsem, Joe Bonamassą, Jimmym Barnesem i Glennem Hughesem. Występował także w ponad 20 krajach na najbardziej prestiżowych festiwalach i miejscach na świecie, w tym na Byron Bay Blues Festival, Montreal Jazz Festival i Sydney’s Opera House.

Jego występy są zawsze pełne energii i charyzmy, a jego kontakt z publicznością jest naprawdę wyjątkowy i hipnotyzujący. Dzięki swojej niezwykłej umiejętności gry na klawiszach zyskał reputację jednego z najlepszych klawiszowców na świecie. Często porównuje się go do legend Hammonda, takich jak Jon Lord i Keith Emerson i nazywany jest „Jimi Hendrixem klawiatury”.

Jego niesamowite umiejętności, pełne emocji występy i energiczna osobowość uczyniły go ulubieńcem fanów i poszukiwanym wykonawcą na całym świecie!