Bonita & The Blues Shacks, Nick Schnebelen Band, Trudy Lynn & The Özdemirs feat. Steve Krase

Bonita & The Blues Shacks (RPA/DE)

Pochodzący z Niemiec B. B. & The Blues Shacks od ponad dwóch dekad prezentują swój unikalny miks bluesa i soulu na koncertach organizowanych w całej Europie. Zaczynając od inspirowania się bluesem i R&B z lat 40. i 50. grupa dojrzała i stała się jednym z czołowych europejskich zespołów bluesowo-soulowych. Formacja ze stylem i smakiem prezentuje na koncertach materiał bazujący na mieszance własnych kompozycji i wybranych klasykach muzyki afroamerykańskiej z jej szczytowego okresu, lat 1950-1960. To oldskulowa muzyka w najczystszej formie.

Przy udziale soulowej wokalistki Boniti Niessen wystartował ich najnowszy projekt. Zaczęło się to od jej gościnnego występu na płycie „Come Along” w 2012 r. Ich współpraca zdobyła uznanie na festiwalach i w salach koncertowych w całej Europie i zaowocowało to nagraniem albumu „BONITA & The Blues Shacks”.

Pochodząca z RPA wokalistka dobrze współbrzmi ze śpiewem Michaela Arlta i muzyką pozostałych członków grupy. Jej styl muzyczny doskonale pasuje do uduchowionego bluesa i soulu w tradycji Anny Peebles, Arethy Franklin, Ruth Brown i Barbary Lynn.

Zespół otrzymał wiele nagród, takich jak „German Blues Award” oraz tytuł „Best Blues Band” w Europie przyznawany przez francuskich wydawców muzycznych. Ich płyta „Unique Taste” otrzymał nagrodę niemieckich krytyków.

Bonita Niessen – wokal
Andreas Arlt – gitara, wokal
Michael Arlt – wokal, harmonijka
Henning Hauerken – gitara basowa, kontrabas
Andre Werkmeister – perkusja, przeszkadzajki
Fabian Fritz – klawisze

bluesshacks.com

Nick Schnebelen Band (USA)

Sławę i sceniczne szlify zdobył jako gitarzysta utytułowanego rodzinnego zespołu Trampled Under Foot, w którym grał z siostrą Daniele i bratem Chrisem. Bluesa ma we krwi. Z rodzeństwem wychowywali się przy muzyce, rodzice czynnie uczestniczyli w scenie muzycznej Kansas City, a dom rodzinny często służył za miejsce prób i jam sessions. TUF wystąpił na najbardziej renomowanych festiwalach świata (Notodden, Montreal, Legendary Blues Cruise), dziś rodzeństwo spotyka się okazjonalnie, grając razem koncerty przy specjalnych okazjach. Na co dzień stoją na czele własnych projektów — w przypadku Nicka jest to jego własne trio.
W 2008 roku muzyk zdobył nagrodę im. Alberta Kinga dla najlepszego gitarzysty konkursu International Blues Challenge w Memphis (w którym brał udział z TUF). W 2014 roku, zdobył też wraz z zespołem Blues Music Award w kategorii Best Contemporary Blues Album. Ostatnio pracował nad solowym albumem.

Nick Schnebelen – gitara, śpiew
Cliff Moore – bas
Adam Hagerman – perkusja

Trudy Lynn & The Özdemirs feat. Steve Krase (USA/DE)

„Trudy mogłaby śpiewać hasła z houstońskiej książki telefonicznej na „S” i ja bym tego słuchał. Wspaniała śpiewaczka wspierana przez fantastyczny zespół” – Graham Clark, Blues Bytes

Trudy Lynn urodziła się jako Lee Audrey Nelms w Houston, w Teksasie. Pierwszy kontakt z bluesem i R&B to, obok płyt jej rodziców, występy muzyków w Club Matinee, znajdującym się tuż obok prowadzonego przez jej matkę salonu piękności. Lynn chodziła tam po lekcjach, by słuchać Joego Hintona i Bobbiego „Blue” Blanda. Śpiewała także w chórze. Gdy była nastolatką, bluesowa sława Albert Collins, grający z Big Tiny and the Thunderbirds, zaprosił ją na scenę klubu Walter’s Lounge.
Po skończeniu szkoły, Lynn pojechała odwiedzić ciotkę w Lufkin. Kiedy okazało się, że tamtejszy klub Cindirella poszukuje wokalistki, uznała, że Lee Audrey Nelms nie jest dobrym nazwiskiem dla artystki i zmieniła je na Trudy Lynn. „Lynn znaczyło wtedy dużo” – wspominała – „Gloria Lynne, Barbara Lynn. Pomyślałam, że też będę jedną z tych Lynn”. Jej repertuar był dość ograniczony, ale wkrótce Lynn zaczęła go poszerzać. Gitarzysta I. J. Gosey polecił ją bluesowemu gitarzyście, Clarence Greenowi, w którego zespole Lynn spędziła pięć lat. Green był surowym nauczycielem, ale wiele ją nauczył.
Na początku lat 70. XX wieku wydała dobrze przyjęty singiel „What a Waste/Long Live the Blues”. Minęły lata, zanim mogła wydać album godny swojego talentu – najlepsze warunki zaproponowała jej niezależna wytwórnia Ichiban Records. Podczas współpracy z Ichiban, Lynn występowała na największych światowych festiwalach, a jej kariera osiągnęła szczyt w 1993 roku, dzięki wydaniu albumu „I’ll Run Your Hurt Away”. Producenci z Ichiban wywierali jednak zbyt duży wpływ na jej albumy, dlatego po nawiązaniu w 2014 roku współpracy z wytwórnią Connor Ray Music i wirtuozem harmonijki Stevem Krasem, Lynn sama kieruje swoją twórczością. Pisze własne piosenki, które dobrze pasują do klasycznych kawałków. Teksty poświęca głównie dobrym czasom i złym mężczyznom.
Steve Krase, z którym współpracuje, uznawany jest za bluesowy fenomen houstońskiej sceny muzycznej! Jego występy na żywo są już legendarne, artysta może się też pochwalić wydaniem czterech płyt w wytwórni Connor Ray Music.

Trudy Lynn – vocal
Steve Krase – harmonijka
Erkan Özdemir – bass
Kenan Özdemir – gitara
Levent Özdemir – perkusja