Como Mamas, Joanna Knitter Blues&Folk Connection

Como Mamas (USA)

Siostry Angelia Taylor i Della Daniels oraz ich przyjaciółka Ester Mae Smith śpiewają od czasu swych dziecięcych występów w chórze Kościoła Baptystów „Góra Moria” w Como, w Missisipi. Jeżeli nazwa miasteczka wydaje się komuś znajoma (a mieszka tam niecałe półtora tysiąca osób), to dlatego, że wywarło ono cichy wpływ na historię muzyki. Z tamtych stron pochodził Mississippi Fred McDowell, Luther Perkins z zespołu Tennessee Two Johny’ego Casha nazywał to miejsce domem, a Jimbo Mathus ze Squirrel Nut Zippers w 2007 roku założył tam studio muzyczne.

The Como Mamas to najbardziej współczesna grupa, wywodząca się z tego, położonego 70 km na południe od Memphis, miasteczka, jednak w odróżnieniu od poprzedników, jej kariera zaczęła się przypadkiem. W 2006 roku, Daptone Records rozstawiło studio w „Górze Morii” i nagrywało każdego, kto się pojawił. Głosy The Como Mamas na nagranej wtedy kompilacji Como Now: The Voices of Panola County, Mississippi wywarły takie wrażenie, że nowojorska wytwórnia w 2013 roku wydała cały album pieśni gospel w ich wykonaniu – Get an Understanding. Gdy dwa lata później zaprosiła The Coco Mamas na koncert na Daptone Super Soul Revue, wokalistki zostały tydzień dłużej i nagrały kolejną płytę. Move Upstairs to kolekcja głębokiego, przejmującego gospel. Pomimo naszych trudów i trosk stajemy się takie szczęśliwe – śpiewają, i brzmi to naprawdę prawdziwie.

Ester Mae Smith – vocals
Della Daniels – vocalAngelia Taylor – vocals
Jake Fussel – guitar
Wallace Lester – drums

https://thecomomamas.bandcamp.com/

Joanna Knitter Blues&Folk Connection (PL)

– transmisja live na antenie radiowej Trójki w audycji Jana Chojnackiego „Bielszy odcień bluesa”

Projekt czerpiący z tradycji muzyki amerykańskiej początku XX wieku, jednak nieunikający poszukiwań wśród brzmień bardziej współczesnych. W skład zespołu wchodzą muzycy o diametralnie różnych osobowościach, pochodzący z innych kultur muzycznych: zakorzeniony w bluesie perkusista Piotr Góra, jazzowy kontrabasista Adam Żuchowski, wszechstronny pianista Artur Jurek oraz grający slidem gitarzysta Krzysztof Paul, kierujący zespół bardziej w stronę rocka. Te osobowości spina liderka, wokalistka Joanna Knitter.

Grupa, w swoim dorobku, poza świetnie przyjętą przez fanów oraz dziennikarzy muzycznych płytą Cruel, cruel world (m.in. 3 miejsce w kategorii Płyta Bluesowa Roku w ankiecie prowadzonej przez dziennikarzy i czytelników czasopisma Twój Blues), ma także kilka wyróżnień (I nagroda na międzynarodowym festiwalu Blues Alive w Czechach, I nagroda na międzynarodowym festiwalu Rawa Blues). W 2017 roku ukazał się drugi krążek zespołu – Hard, hard times, na który złożyły się wyłącznie autorskie utwory, tym razem będące bliżej muzyki blues-rockowej. Zebrał on doskonałe recenzje w prasie branżowej, m.in. w Twoim Bluesie i Jazz Forum.
Joanna Knitter – wokal
Adam Żuchowski – kontrabas
Piotr Góra – perkusja
Artur Jurek – klawisze, akordeon
Krzysztof Paul – gitary

bluesandfolkconnection.com