Pamięci Skiby: Tioskow, Dudek, Kozioł, Kisiel, Kaczyński, Wentus Blues Band, Blues Harp Explosion! Billy Branch, James Harman & Giles Robson

Pamięci Skiby – Tioskow, Dudek, Kozioł, Kisiel, Kaczyński

Białostoccy muzycy związani z początkami bluesa w Białymstoku i początkami zespołu Kasa Chorych kilkoma utworami Ryszarda Skiby Skibińskiego przypomną twórczość artysty.
Jarek Tioskow
Wokalista i gitarzysta. Razem z Ryszardem Skibińskim i Mirosławem Kozłem założył w 1976 roku Kasę Chorych. W zespole na dobre i na złe – aż do jego rozwiązania w 2017 roku. Obecnie współpracuje z wieloma muzykami.
Włodek Dudek
Gitarzysta. W kasie Chorych od 1979 roku aż do rozwiązania zespołu. Po reaktywacji – powrócił do składu. Obecnie współpracuje z F.B.I. Blues Band.
Mirek Kozioł
Perkusista. Współzałożyciel Kasy Chorych i członek zespołu w latach 1975-1984. W ostatnich latach grał w zespołach Blułoter oraz Bracia i Siostry.
Marek Kisiel
Saksofonista i pianista. W składzie Kasy Chorych od 1979 roku (grał na saksofonie, po reaktywacji zespołu – na instrumentach klawiszowych). Z Kasą związany do 2006 roku. Kompozytor m.in. słynnej „Szalonej Baśki”. Obecnie w składzie Cynamowowej Kaczki.
Jacek Kaczyński
Basista. Chociaż nie koncertował ze Skibą, jako osiemnastolatek uczestniczył w próbie Kasy, podczas której Skibiński zapytał go: „To co? Bluesika w A?” (w tym czasie Kaczyński „parał” się jazzem na kontrabasie). Od 1992 do 2007 roku w składzie Kasy Chorych. To właśnie dzięki niemu zespół został w ogóle reaktywowany. Obecnie lider zespołu Cynamonowa Kaczka.

Wentus Blues Band

Większości ludzi blues kojarzy się z rozlewiskami Luizjany i polami bawełny z Missisipi. Miłośnicy „diabelskiej muzyki” mogą więc być nieco zaskoczeni tym, że w Skandynawii również działa prężna scena bluesowa. Wentus Blues Band z Kokkoli w centralnej Finlandii znajduje się w epicentrum nordyckiej bluesowej eksplozji.
Istniejący od 1986 roku zespół gra 150 koncertów rocznie i ma opinię najpracowitszej bluesowej grupy w Skandynawii. Przez lata występów w całej Europie, pięciu muzyków Wentus Blues Band wykształciło własny bluesowy styl, stając się cenioną skandynawską muzyczną instytucją.
„Throwback” to pamiętnik z tych tras; piosenki, które przez „śmiech, pot i łzy” zespół grał na wielokilometrowych trasach koncertowych. Tym albumem grupa chciała również oddać hołd swoim muzycznym bohaterom, takim jak Canned Heat, Eddie Kirkland czy Louisiana Red, nagrywając ich ulubione przez zespół utwory.
Skład zespołu:
Niko Riippa – gitara
Robban Hagnäs – bas
Juho Kinaret – wokal
Pekka Gröhn – klawisze
Daniel Hjerppe – perkusja

Blues Harp Explosion! Billy Branch, James Harman & Giles Robson

Legendy „bluesowej harfy” łączą siły z wirtuozem nowej generacji!

Przygotujcie się na eksplozję harmonijkowego talentu, bo amerykańskie legendy Billy Branch i James Harman łączą siły z wirtuozem nowego pokolenia, Brytyjczykiem Gilesem Robsonem! To będzie niezapomniane show, wypełnione magią bluesowej harmonijki. Wesprze ich najlepszy londyński bluesowy skład – The Giles Robson Band: Jason Ribeiro (Paul Lamb and the Kingsnakes) na perkusji, Enzo Strano (The Cinelli Bros) na basie i Paul Garner (Steve West Weston Band) na gitarze.
Billy Branch to legendarny chicagowski harmonijkarz, trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy. Miał zaszczyt znaleźć się na popularnej składance „Harp Attack!” (Alligator Records) obok takich sław, jak: Junior Wells, James Cotton i Carey Bell. Przez wiele lat był członkiem zespołu Williego Dixona.
James Harman – Harmonijkowa Eksplozja – najlepiej wypada na scenie. Nominowany do Grammy, swoją grą przypomina Little Waltera czy Sonny’ego Boy’a Williamsona. Uważany jest za jednego z najlepszych współczesnych bluesowych wokalistów i autorów tekstów. Gościnnie gra na harmonijce w ZZ Top.
Giles Robson to – według bluesowych legend Sugara Blue i Paula Jonesa – jeden z najlepszych żyjących harmonijkarzy. Swój pierwszy album, „For Those Who Need the Blues”, wydał w 2016 roku. W tym roku, wraz z Joem Louisem Walkerem i Brucem Katzem, wydał płytę „Journey to the Heart of the Blues”.