The Cinelli Brothers (UK), Micke & Lefty feat.Chef (Finlandia), Bai Kamara & The Voodoo Sniffers (Belgia)

25 listopada 2022, godz. 18:00
Sala Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 80 zł – w kasach Forum i BOK/CLZ oraz na bilety.bok.bialystok.pl

Karnet na wszystkie koncerty w Forum i Famie: 220 zł – liczba ograniczona – w sprzedaży od 24 października!

The Cinelli Brothers

Bracia Alessandro i Marco Cinelli pochodzą z włoskiej Latiny. Muzycznie dojrzewali pod wpływem ojca, który często słuchał muzyki i płyt ulubionych artystów, grał też amatorsko na perkusji. Wcześnie zaczęli grać na instrumentach: Marco na gitarze, a Alessandro na perkusji. Całą młodość słuchali płyt, grali, wygłupiali się i wymieniali instrumentami.
Gdy dorośli, niezależnie od siebie wyjechali za granicę. Ponownie spotkali się w Londynie w 2015 roku i wrócili do wspólnego grania. Alessandro miał znajomości w muzycznym świecie Londynu (grywał na bluesowych koncertach), wprowadził do niego swego brata i wkrótce obaj zaczęli występować jako The Cinelli Brothers. Niedługo potem dołączył do nich mieszkający w Wielkiej Brytanii i grający na basie Sycylijczyk Enzo Strano. Razem grali covery w barze Ain’t Nothing but Blues, chętnie mieszając ze sobą bluesa, jazz i soul. Gdy pewnego dnia Marco uznał, że nie może dłużej grać „Forty Days and Forty Nights” Muddiego Watersa bez harmonijki, czyniącej ten utwór wyjątkowym, zdecydowali się zaprosić na swój koncert Rollo Markee’go, prawdziwego czarodzieja, potrafiącego „zaginać nuty”. Okazjonalnie zapraszali też do wspólnego grania różnych gitarzystów i klawiszowców, z których ulubionym był ich rodak Alberto Manuzzi.

Po kilku koncertach zagranych w pięcioosobowym składzie, publiczność zaczęła się domagać płyty, więc The Cinelli Brothers podjęli decyzję o nagraniu albumu. Chcieli to zrobić w starym stylu, analogowo i na żywo w studio, żeby brzmienie przypominało płyty odtwarzane im w dzieciństwie przez ojca. W ciągu trzech dni nagrali 17 piosenek (coverów i własnych) w londyńskim Soup Studio, z czego na winylu ostatecznie znalazło się 13 z nich. Płyta została dobrze przyjęta przez publiczność, utwory The Cinelli Brothers można było coraz częściej usłyszeć w radiu, pojawiły się też propozycje koncertów w całej Europie.

Jak twierdzą sami muzycy: „Najważniejsze dla nas to dobrze bawić się na scenie i grać brudny szorstki blues i rhythm’n’blues. Nasze koncerty często kończą się zupełnie inaczej, niż się zaczęły – półgodzinnymi medlejami, psychodelicznym rockiem czy funky. Jedno jest pewne: staramy się, aby efekt końcowy zawsze był wyjątkowy i świeży!”

 

Micke Bjorklof & Lefty Leppänen feat. Chef, czyli elektryzujący akustyczny blues!

Micke & Lefty feat. Chef to istniejące od 2000 roku fińskie akustyczne bluesowo-rootsowe trio, które tworzą: Micke Bjorklof (wokal, perkusja, harmonijka, gitara), Lefty Leppänen (wokal, gitara, harmonijka i różne instrumenty strunowe) oraz Chef (wokal, bas).
Znani są z ciężkiej pracy i poświęcenia muzyce, nic więc dziwnego, że w powszechnej ocenie to jeden z najlepszych obecnie europejskich bluesowo-rootsowych zespołów. Ich znakiem szczególnym jest potężna potrójna harmonia głosów, zaś repertuar to bogaty miks amerykańskiego bluesa i rootsu, wpływów wczesnego delta i country bluesa, a także gospelu, bluegrassa, rocka, soulu i hawajskich dodatków. Inspiruje ich twórczość Willie Dixon´s Big Three Trio.

Publiczność zawsze czeka niecierpliwie na ich energetyczne koncerty, niezależnie od tego, czy odbywają się na małych klubowych scenach, czy na ogromnych stadionach. Micke & Lefty feat. Chef chętnie też grają poza Finlandią, można ich było usłyszeć i w amerykańskim Memphis, i podczas Svalbard Dark Season Blues w mroźnej Arktyce. Za jeden z największych sukcesów uważają koncert, na którym przed 15-tysięczną publicznością supportowali legendarną grupę ZZ Top.

 

Bai Kamara Jr

Wokalista i autor tekstów, czerpiący w muzyce ze swoich afrykańskich korzeni. Dorastał w Wielkiej Brytanii, ale od ponad 25 lat mieszka w Brukseli, jest synem byłej ambasador Sierra Leone w Belgii.

Jego muzyka to mieszanka wpływów soulu, bluesa, funku, R&B i jazzu. Występował na jednej scenie z takimi artystami, jak Habib Koité, Cassandra Wilson czy Rokia Traoré, otwierał koncerty Vanessy Paradis w trasie „Love Songs International Tour” w 2014 i 2019 roku. Śpiewał w duecie z Dani Klein z Vaya Con Dios, supportował też koncerty tego zespołu.
Zaangażowanie Kamary w działania organizacji pozarządowych doprowadziło do współpracy ze światową gwiazdą Youssou N’Dour. Dwie piosenki Bai’a zostały wykorzystane przez hiszpańskiego reżysera Paco Torresa w filmie „El Vuelo Del Tren” („Magia nadziei”).

Bai to genialny kompozytor, który na swoich pięciu albumach („Living Room”, „Urban Gipsy”, „Disposable Society”, „This Is Home” i „Mystical Survivors”) pokazuje swój bardzo wszechstronny talent muzyczny. Jego ostatnia płyta, „Salone”, została wydana w 2020 roku nakładem niemieckiej wytwórni Moosicus/MIG Music. Ten bardzo osobisty i bardzo bluesowy album wyznacza nowy etap w karierze artysty, którego ciepły, funkowy głos, jest jednocześnie silny i intymny.